Program committee

Arrue Myriam – University of the Basque Country
Baazizi Mohamed-Amine – Sorbonne Université
Baez Marcos – Bielefeld University of Applied Sciences
Bakaev Maxim – Novosibirsk State Technical University
Baresi Luciano – Politecnico di Milano
Bianchini Devis – University of Brescia
Bosetti Gabriela – VeryConnect
Bozzon Alessandro – Delft University of Technology
Brambilla Marco – Politecnico di Milano
Brogi Antonio – Università di Pisa
Burgueño Loli – University of Málaga
Buron Maxime – Inria
Bussler Christoph – LIRMM, Inria, Univ. of Montpellier
Cabot Jordi – ICREA – UOC
Canal Carlos – University of Málaga
Canovas Izquierdo Javier Luis – IN3 – UOC
Cappiello Cinzia – Politecnico di Milano
Casteleyn Sven – Universitat Jaume I
Chbeir Richard –  Univ. Pau & Pays Adour, UPPA/E2S, LIUPPA
Chiu Dickson K.W. – The University of Hong Kong
Colpaert Pieter – Ghent University – imec
Devamane Shridhar – APS College of Engineering
Di Noia Tommaso – Politecnico di Bari
Diaz Oscar – University of the Basque Country
Dustdar Schahram – Vienna University of Technology
Eckstein Jutta – IT communication
Fernandez Pablo – University of Seville
Firmenich Sergio – LIFIA, UNLP
Foschini Luca – University of Bologna
Frasincar Flavius – Erasmus University Rotterdam
Fraternali Piero – Politecnico di Milano
Gaedke Martin  – Chemnitz University of Technology
García-Alonso Jose – University of Extremadura
Han Hao – Konica Minolta Japan
Ionescu Radu Tudor – University of Bucharest
Kapetanios Epaminondas – University of Hertfordshire
Kauppinen Tomi – Aalto University School of Science
Knapp Alexander – Universität Augsburg
Ko In-Young – Korea Advanced Institute of Science and Technology
Koch Nora – University of Seville
Leotta Maurizio – Università di Genova
Loukil Faiza – Univ. Savoie Mont Blanc, LISTIC
Maamar Zakaria – Zayed University
Matera Maristella – Politecnico di Milano
Mazon Jose-Norberto – Universidad de Alicante
Melia Santiago – Universidad de Alicante
Mikkonen Tommi – University of Helsinki
Mohanty Madhulika – Inria
Moreno Nathalie – Universidad de Málaga
Mrissa Michael – InnoRenew CoE, University of Primorska
Musicante Martin – UFRN
Navarro Elena – University of Castilla-La Mancha
Ortiz-Bellot Guadalupe – University of Cádiz
Pastor Oscar – Universidad Politécnica de Valencia
Pautasso Cesare – University of Lugano
Pierantonio Alfonso – University of L’Aquila
Preda Nicoleta – University of Versailles
Ramakrishnan I.V. – SUNY Stony Brook
Retschitzegger Werner – Johannes Kepler University Linz
Ricca Filippo – DIBRIS, Università di Genova
Richter Thomas – Rhein-Waal University of Applied Sciences
Robal Tarmo – Tallinn University of Technology
Rossi Gustavo – LIFIA-F, UNLP
Srivastava Abhishek – Indian Institute of Technology Indore
Sun Zhu – Macquarie University
Systä Kari – Tampere University of Technology
Upadhyay Prajna – Inria
Van Woensel William – University of Ottawa
Vigo Markel – University of Manchester
Wilde Erik – CA Technologies
Winckler Marco – Université Côte d’Azur
Yesilada Yeliz – Middle East Technical University NCC
Zannone Nicola – Eindhoven University of Technology
Zhang Gefei – HTW Berlin